უკრაინის ეროვნული გეოლოგიისა და წიაღის სააგენტოსა და უკრაინის ინვესტიციების ხელშეწყობის ოფისის შეფასებით, დაახლოებით 10 მილიარდი აშშ დოლარი ინვესტიცია განხორციელდება საკვანძო და სტრატეგიული მინერალების, განსაკუთრებით ლითიუმის, ტიტანის, ურანის, ნიკელის, კობალტის, ნიობიუმის და სხვა მინერალების შემუშავებაში.
სამშაბათს ჩატარებული "მომავალი მინერალების" პრესკონფერენციაზე, უკრაინის ეროვნული გეოლოგიისა და წიაღისეულის სამსახურის დირექტორი რომან ოპიმაკმა და უკრაინული საინვესტიციო კომპანიის აღმასრულებელმა დირექტორმა სერჰი ცივკაჩმა გამოაცხადა ზემოთ მოყვანილი გეგმა უკრაინის ინვესტიციის პოტენციალის შემოღებისას.
პრესკონფერენციაზე, 30 საინვესტიციო სამიზნე იყო შემოთავაზებული რეგიონებით, ფერადი ლითონებით, იშვიათი დედამიწის ლითონებითა და სხვა მინერალებით.
სპიკერის თქმით, მომავალი მინერალების განვითარების არსებული რესურსები და პერსპექტივები საშუალებას მისცემს უკრაინას ახალი თანამედროვე ინდუსტრიების განვითარება. ამავდროულად, გეოლოგიისა და წიაღის ეროვნული ბიურო აპირებს ინვესტორების მოზიდვას საზოგადოებრივი აუქციონის საშუალებით ასეთი მინერალების განვითარებისთვის. უკრაინული საინვესტიციო კომპანია (უკრაინინვესტი) ვალდებულია მოზიდოს უცხოური ინვესტიციები უკრაინის ეკონომიკაში. იგი მოიცავს ამ სფეროებს "უკრაინული ინვესტიციის სახელმძღვანელოში" და აუცილებელ დახმარებას გაუწევს ინვესტორების მოზიდვის ყველა ეტაპზე.
Opimac– მა შესავალში თქვა: ”ჩვენი შეფასებების თანახმად, მათი ყოვლისმომცველი განვითარება უკრაინაში 10 მილიარდ აშშ დოლარზე მეტ ინვესტიციას მოიზიდავს.”
პირველი კატეგორია წარმოდგენილია ლითიუმის ანაბრის ადგილებით. უკრაინა არის ერთ -ერთი რეგიონი ევროპაში, ყველაზე დადასტურებული რეზერვებითა და სავარაუდო ლითიუმის რესურსებით. ლითიუმის გამოყენება შესაძლებელია მობილური ტელეფონების, კომპიუტერებისა და ელექტრო მანქანების, ასევე სპეციალური მინისა და კერამიკის ბატარეების დასამზადებლად.
ამჟამად არსებობს 2 დადასტურებული საბადო და 2 დადასტურებული ლითიუმის სამთო უბანი, ასევე რამდენიმე საბადო, რომლებმაც გაიარა ლითიუმის მინერალიზაცია. უკრაინაში არ არის ლითიუმის მოპოვება. ერთი ვებსაიტი ლიცენზირებულია, მხოლოდ სამ ვებსაიტს შეუძლია აუქციონი. გარდა ამისა, არსებობს ორი ადგილი, სადაც არის სასამართლო ტვირთი.
ასევე გაიმართება ტიტანის აუქციონი. უკრაინა არის მსოფლიოს ერთ - ერთი საუკეთესო ქვეყანა, რომელსაც აქვს ტიტანის საბადოების დიდი დადასტურებული რეზერვები, ხოლო მისი ტიტანის საბადოების გამომავალი მსოფლიოს მთლიანი პროდუქტის 6% -ზე მეტს შეადგენს. აღირიცხა 27 დეპოზიტი და 30 -ზე მეტი დეპოზიტარი სხვადასხვა საძიებო ხარისხით. ამჟამად, მხოლოდ ალუვიური პლაკატების დეპოზიტები დამუშავებულია, რაც ყველა საძიებო რეზერვების დაახლოებით 10% -ს შეადგენს. დაგეგმეთ აუქციონი 7 ნაკვეთი მიწის ნაკვეთი.
ფერადი ლითონებს დიდი რაოდენობით აქვთ ნიკელის, კობალტის, ქრომის, სპილენძის და მოლიბდენის. უკრაინას აქვს დიდი რაოდენობით ფერადი ლითონის საბადოები და ამ ლითონების დიდი რაოდენობით იმპორტირებს საკუთარი საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად. მინერალური საბადოები და გამოკვლეული საბადოები რთულია განაწილებაში, ძირითადად კონცენტრირებულია უკრაინის ფარში. ისინი საერთოდ არ არის დანაღმული, ან რიცხვში რამდენიმეა. ამავდროულად, სამთო რეზერვებია 215,000 ტონა ნიკელი, 8,800 ტონა კობალტი, 453,000 ტონა ქრომის ოქსიდი, 312,000 ტონა ქრომის ოქსიდი და 95,000 ტონა სპილენძი.
გეოლოგიისა და წიაღის ეროვნული ბიუროს დირექტორმა თქვა: ”ჩვენ მოგვცეს 6 საკითხი, რომელთაგან ერთი აუქციონი იქნება 2021 წლის 12 მარტს.”
იშვიათი დედამიწები და იშვიათი ლითონები, ნიობიუმი, ბერილიუმი, ცირკონიუმი, სკანდიუმი-იქნება აუქციონი. იშვიათი და იშვიათი დედამიწის ლითონები აღმოაჩინეს უკრაინის ფარში რთულ საბადოებსა და საბადოებში. ცირკონიუმი და სკანდიუმი კონცენტრირებულია ალუვიურ და პირველადი დეპოზიტებში დიდი რაოდენობით, და ისინი არ არის დანაღმული. არსებობს ტანტალუმის ოქსიდის (TA2O5), ნიობიუმის და ბერილიუმის 6 საბადო, რომელთაგან 2 ამჟამად დანაღმულია. დაგეგმილია ერთი ტერიტორია აუქციონზე 15 თებერვალს; სულ სამი სფერო აუქციონზე იქნება.
რაც შეეხება ოქროს დეპოზიტებს, დაფიქსირდა 7 ანაბარი, გამოიცა 5 ლიცენზია, ხოლო მუზიფსკის საბადოზე სამთო სამუშაოები კვლავ მიმდინარეობს. ერთი ტერიტორია აუქციონზე გაიყიდა 2020 წლის დეკემბერში, ხოლო დანარჩენი სამი სფერო აუქციონზეა დაგეგმილი.
ასევე გაიმართება აუქციონის ახალი წიაღისეული საწვავის წარმოების ადგილები (ერთი აუქციონი გაიმართება 2021 წლის 21 აპრილს, ხოლო დანარჩენი ორი ემზადება). ინვესტიციის რუქაზე არსებობს ურანის ტარების ორი სფერო, მაგრამ რეზერვები არ არის ნათქვამი.
Opimac– მა განაცხადა, რომ ეს მინერალების სამთო პროექტები განხორციელდება მინიმუმ ხუთი წლის განმავლობაში, რადგან ისინი გრძელვადიანი პროექტებია: ”ეს არის კაპიტალის ინტენსიური პროექტები, რომელსაც აქვს გრძელი განხორციელების ციკლი.”