უკრაინაში საკვანძო სტრატეგიული მინერალები ინვესტიცია განხორციელდება 10 მილიარდი აშშ დოლარის ოდენობით
უკრაინის ეროვნული გეოლოგიური და წიაღის სააგენტო და უკრაინის ინვესტიციების ხელშეწყობის ოფისი შეფასებულია, რომ დაახლოებით 10 მილიარდი აშშ დოლარი ინვესტიცია განხორციელდება საკვანძო და სტრატეგიული მინერალების, კერძოდ, ლითიუმის, ტიტანის, ურანის, ნიკელის, კობალტის, ნიობიუმის და სხვა მინერალების შემუშავებაში . სამშაბათს ჩატარებულ პრესკონფერენციაზე "მომავალი მინერალების" შესახებ, გეგმა გამოაცხადა რომანმა, უკრაინის სახელმწიფო გეოლოგიისა და წიაღის სააგენტოს ხელმძღვანელმა და უკრაინის საინვესტიციო კორპორაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა სერჰი ცივკაჩმა, უკრაინის ინვესტიციის პოტენციალის შესახებ პრეზენტაციის დროს. პრესკონფერენციაზე შემოთავაზებული იქნა 30 საინვესტიციო სამიზნე-ფერადი ლითონის, იშვიათი დედამიწის ლითონებისა და სხვა მინერალების მქონე ტერიტორიები. სპიკერის თქმით, მომავალი მინერალების განვითარების არსებული რესურსები და პერსპექტივები საშუალებას მისცემს უკრაინას ახალი და თანამედროვე ინდუსტრიების განვითარება. ამავდროულად, ეროვნული გეოლოგიისა და მიწისქვეშა ბიურო აპირებს ინვესტორების მოზიდვას ამგვარი მინერალების განვითარებისთვის საჯარო აუქციონის საშუალებით. უკრაინული საინვესტიციო კორპორაცია (უკრაინინვესტი), რომელიც ვალდებულია უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა უკრაინულ ეკონომიკაში, ამ ლოტებს მოიცავს უკრაინის ინვესტიციის სახელმძღვანელოში და აუცილებელ დახმარებას გაუწევს ინვესტორების მოზიდვის სხვადასხვა ეტაპზე. ”ჩვენ ვთვლით, რომ მათი სრული განვითარება მოიზიდავს 10 მილიარდ დოლარზე მეტ ინვესტიციას უკრაინაში”, - თქვა Opimac– მა განცხადებაში. უკრაინას აქვს ერთ -ერთი უდიდესი დადასტურებული რეზერვები და ლითიუმის რესურსები ევროპაში. ლითიუმის გამოყენება შესაძლებელია მობილური ტელეფონების, კომპიუტერებისა და ელექტრო მანქანების, ასევე სპეციალური მინისა და კერამიკის ბატარეების დასამზადებლად. ამჟამად არსებობს ორი დადასტურებული საბადო და ორი დადასტურებული ლითიუმის სამთო უბანი, ასევე რამდენიმე საბადო, რომლებმაც გაიარა ლითიუმის მინერალიზაცია. უკრაინა არ მაღაროს ლითიუმს. ერთი საიტი ლიცენზირებულია და აუქციონისთვის მხოლოდ სამი არის ხელმისაწვდომი. გარდა ამისა, არსებობს ორი ადგილი, სადაც არის სასამართლო ტვირთი. ტიტანი ასევე არის აუქციონისთვის. უკრაინა არის მსოფლიოს ერთ - ერთი საუკეთესო ქვეყანა, რომელსაც აქვს ტიტანის საბადოების დადასტურებული რეზერვები, რაც მსოფლიოს მთლიანი წარმოების 6% -ზე მეტს შეადგენს. დაფიქსირდა ოცდაშვიდი დეპოზიტარი და სხვადასხვა საძიებო დონის 30-ზე მეტი დეპოზიტი. დღეისათვის, ვითარდება მხოლოდ ალუვიური პლაკატების დეპოზიტები, რაც მოიცავს ყველა საძიებო რეზერვების დაახლოებით 10 პროცენტს. გეგმავს აუქციონზე შვიდი მიწის ნაკვეთი. ფერადი ლითონი მდიდარია ნიკელის, კობალტის, ქრომის, სპილენძის და მოლიბდენუმით. უკრაინას აქვს დიდი ფერადი ლითონის საბადოები და ამ ლითონის უამრავ ნაწილს იმპორტირებს მისი საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად. დეპოზიტები და საბადოები, რომლებიც გამოიკვლია, ნაწილდება რთული ფორმით და ძირითადად კონცენტრირებულია უკრაინის ფარში. ისინი საერთოდ არ არიან დანაღმული, ან ძალიან მცირე რაოდენობით. ამავდროულად, სამთო რეზერვები იყო 215,000 ტონა ნიკელი, 8,800 ტონა კობალტი, 453,000 ტონა ქრომის ოქსიდი, 312,000 ტონა ქრომის ოქსიდი და 95,000 ტონა სპილენძი. ”ჩვენ მივაწოდეთ ექვსი საკითხი, რომელთაგან ერთი აუქციონზე იქნება 202112 მარტი,” - თქვა გეოლოგიისა და წიაღის სახელმწიფო ადმინისტრაციის დირექტორმა. იშვიათი დედამიწები და იშვიათი ლითონები - ტანალუმი, ნიობიუმი, ბერილიუმი, ცირკონიუმი და სკანდიუმი - აუქციონზე მოხდება. იშვიათი და იშვიათი დედამიწის ლითონები ნაპოვნი იქნა რთული საბადოებში და საბადოებში უკრაინის ფარში. ცირკონიუმი და სკანდიუმი მეტწილად კონცენტრირებულია ალუვიურ და პირველადი დეპოზიტებში და არ არის დანაღმული. ტანტალუმის ოქსიდის (TA2O5), ნიობიუმისა და ბერილიუმის ექვსი დეპოზიტია, რომელთაგან ორი ექსპლუატაციაშია. ერთ - ერთი სფერო აუქციონზე უნდა მოხდეს 15 თებერვალს; სულ სამი სფერო აუქციონზე იქნება. რაც შეეხება ოქროს დეპოზიტებს, დაფიქსირდა შვიდი დეპოზიტი და გამოიცა ხუთი ლიცენზია, ხოლო მურჟივსკის საბადოში სამთო მოპოვება ჯერ კიდევ მიმდინარეობს. ერთ -ერთი ასეთი სფერო აუქციონზე გაიყიდება 2020 წლის დეკემბერში და სამი სხვა დაგეგმილია აუქციონზე. აუქციონზე ასევე მოხდება წიაღისეული საწვავის წარმოების ახალი სფეროები (ერთი აუქციონი გაიმართება 202121 აპრილს, დანარჩენი ორი კი მილსადენში). ინვესტიციის რუქაზე არსებობს ურანის ტარების ორი სფერო, მაგრამ რეზერვების მითითება არ არის. Opimac– მა თქვა, რომ სამთო პროექტები განხორციელდება მინიმუმ ხუთი წლის განმავლობაში, რადგან ისინი გრძელვადიანი პროექტებია: ”ეს არის კაპიტალის ინტენსიური პროექტები, რომელსაც აქვს გრძელი განხორციელების ციკლი.