ყაზახეთი გეგმავს ნავთობისა და გაზის ქიმიური ინდუსტრიის ენერგიულად განვითარებას
ყაზახის საინფორმაციო სააგენტო, ნურ სულთან, 5 მარტს, ყაზახეთის ენერგეტიკის მინისტრმა ნოგაევმა მინისტრის შეხვედრაზე განაცხადა, რომ როგორც ახალი პროექტები არომატების, ზეთებისა და პოლიპროპილენის წარმოებისთვის წარმოებისას, ყაზახეთის ნავთობისა და გაზის ქიმიური პროდუქტების გამომუშავებაა. წელიწადში იზრდება. გაზრდა. 2020 წელს, ნავთობისა და გაზის ქიმიური პროდუქტების გამომუშავება მიაღწევს 360,000 ტონას, რაც 2016 წელს ოთხჯერ მეტია. მათ შორის, საექსპორტო პროდუქციის პროპორცია 80%-ს შეადგენს. ამჟამად, ყაზახეთს აქვს ხუთი ქარხანა, რომლებიც აწარმოებენ საპოხი მასალებს, პოლიპროპილენს, მეთილ ტერტ-ბუტილ ეთერს, ბენზოლს და პ-ქსილენს, რომელთა საერთო შემუშავებული სიმძლავრეა 870,000 ტონა, მაგრამ ფაქტობრივი საოპერაციო მაჩვენებელი მხოლოდ 41%-ს შეადგენს. დაგეგმილია ნავთობისა და გაზის ქიმიური პროდუქტების გამომუშავების გაზრდა 2021 წელს 400,000 ტონამდე.
NUO ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პრეზიდენტმა ტოკაიევმა დავალება დააჩქარა ნავთობისა და გაზის ქიმიური წარმოების განვითარებას გაფართოებულ მთავრობის შეხვედრაზე და სთხოვა შექმნას პირობები პოტენციური ინვესტორების მოზიდვისთვის. პრეზიდენტის მითითებების განსახორციელებლად, ყაზახეთის ენერგეტიკის სამინისტრო გეგმავს ჩამოყალიბდეს ”ეროვნული პროექტი ნავთობისა და გაზის ქიმიური ინდუსტრიის განვითარებისათვის 2025 წლის განმავლობაში, ამ წლის განმავლობაში, ინდუსტრიის განვითარების განვითარების და არსებული პრობლემების გადასაჭრელად, მათ შორის საკმარისი ნედლეულის მიწოდების ჩათვლით ნავთობისა და გაზის ქიმიური პროექტებისთვის, ნავთობისა და გაზის ქიმიური ინდუსტრიის მტევნების დასადგენად და სამრეწველო განახლების რეალიზაციისთვის და ა.შ., ამავე დროს, მთავრობა ხელს მოაწერს ცალკეულ ინვესტიციურ ხელშეკრულებას ინვესტორებთან, ნავთობისა და გაზის ქიმიკატების განხორციელების სპეციფიკური მოთხოვნების საფუძველზე პროექტები.
NUO– ს თქმით, ზემოაღნიშნული ზომების საშუალებით, იგი გეგმავს 2025 წლისთვის 5 ახალი ნავთობისა და გაზის ქიმიური ქარხნის აშენებას, მათ შორის Atyrau სახელმწიფოს, წლიური გამომავალი 500,000 ტონა პოლიპროპილენის პროექტით; Atyrau State– ს წლიური გამომავალი 57 მილიონი კუბური მეტრი აზოტი და 34 მილიონი კუბური მეტრი შეკუმშული საჰაერო ინდუსტრიული გაზის პროექტი; Shymkent City წლიური გამომავალი 80,000 ტონა პოლიპროპილენი და 60,000 ტონა ბენზინის დანამატების პროექტი; Atyrau პრეფექტურა წლიური გამომავალი 430,000 ტონა პოლიეთილენის ტერეფალატის პროექტით; ურალსკის ქალაქი წლიური გამომავალია 8.2 10,000 ტონა მეტანოლი და 100,000 ტონა ეთილენგლიკოლის პროექტი. ზემოხსენებული პროექტების დასრულების შემდეგ, 2025 წლისთვის, ნავთობისა და გაზის ქიმიური პროდუქტების გამომუშავება მიაღწევს 2 მილიონ ტონას, რაც 8-ჯერ გაიზარდა მიმდინარე დონეზე, რამაც შეიძლება 3,9 მილიარდი აშშ დოლარის ინვესტიცია მოიზიდოს ქვეყნისთვის. ნავთობისა და გაზის ქიმიური პროდუქტების წარმოქმნა ქმნის მყარ საფუძველს ნავთობისა და გაზის ღრმა დამუშავების განვითარებისთვის, რაც შეესაბამება ნედლეულის ეკონომიკური დივერსიფიკაციის რეალიზაციის ეროვნულ სტრატეგიას და ტექნოლოგიურ პროგრესს.